Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Kiraz Mevsimi

Marmariç’te bu yıl 23 – 24 Mayıs tarihlerinde Permakültüre Giriş kursuyla başladığımız eğitim programımıza, Mayıs’ın son haftası Nazım Tanrıkulu’nun Şifalı Bitkiler Atölyesi ile devam ettik.

Şifalı Bitkiler Atölyesi’nde, bir yandan çevremizde yetişen 50’yi aşkın şifalı bitkiyi tanıdık, diğer yandan da bu bitkilerden nasıl yararlanabileceğimizi öğrendik. Birlikte güneş yanıkları için hoş kokulu krem yaptık, yaralar için yağlar hazırladık.

Nazım Tanrıkulu’nun getirdiği şifalı bitkileri hep birlikte bahçemize diktik; züfa otunun arıları çektiğini, defne yapraklı ladenin kozmetikte kullanıldığını, yara otunun iç ve dış yaralara, mübarek otunun ise kaşıntılı egzamaya iyi geldiğini öğrendik.

İki günlük kursun sonunda herkes, yeni dostlar ve şifa yolculuğuna devam edebileceği tariflerle köyden ayrıldı…

2. Geleneksel Çınardibi Çocuk Festivali

Geçtiğimiz sene ilkini düzenlediğimiz çocuk festivalinin ikincisiyle ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz: http://marmaric.org/koyde-cocuk-festivali/

Marmariç’te kiraz mevsimi

Bu yıl kirazımız az. Çünkü birkaç gün önce bastıran dolu ve sağnak yağmur kirazları yaraladı ve bu yüzden her yıl 400-450 kiloluk mahsulumuz bu yıl yaklaşık 100 kiloya düşmüş durumda.

Kirazları sabahın 6’sında toplamaya başlıyoruz; çünkü öğlene kadar köyde kiraz alan tüccara topladığımız ürünü götürmemiz gerekiyor. Tüccar, bir gün önce toplanmış olduğunu fark ettiği kirazı almıyor.

Yarık ve lekeli olanları ayırıp toplayabildiğimiz 30 kilo Salihli kirazının 20 kilosunu tüccar, biraz daha etli olduğundan 3,5 liradan, geri kalanı ise 2 liradan aldı. İkinci gün topladığımız 22 kilo kirazı ise 2,25 liradan satabildik. Oysa geçen yıllarda Salihli’nin kilosu 6,5 liraya kadar çıkmıştı. Bunun nedeni, iyi para ettiği için herkesin kiraz üretimine başlamış olması. Ancak hem iklim değişiklikleri hem de pazara yönelik fazla arz sonucunda köylü yine bir yıllık emeğinin karşılığını alamadı. Bizse, dalda çürümesin, ziyan olmasın diye kirazları toplamaya devam ediyoruz. Topladığımız kirazlardan bu yıl likör, turşu ve reçel denemeleri de yapıyoruz. Reçelleri yemeye başladık, likör ve turşularımız ise henüz olma aşamasında…

If you are interested in colon cleanse, you may want to check out this colon cleanse information page which will have all the free information you'll need about colon cleanse.Yorum yazın© | Marmariç Permakültür