Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Bungalovların İnşaatı Tamamlandı

Marmariç’te yapılacak 2012 Akdeniz Bölgesel Permakültür Buluşması için hazırlıklar devam ediyor. İkişer kişinin konaklayabileceği dört adet ahşap bungalov yaklaşık 1,5 aylık bir çalışmanın sonunda tamamlandı.

Yapıların tasarım ve uygulamasından sorumlu arkadaşımız Saydam şunları anlattı:

“Köyümüze gelen gidenler ve sürekli kalanlar çoğaldığı için konaklama mekanına ihtiyacımız vardı. Permakültür buluşmasının köyde yapılacak olması, inşaata girişmek için vesile oldu. Tamamen gönüllülerimizin işgücüyle, köy ahalisinin maddi imkanları çerçevesinde tamamlanan bungalovların inşasında yakın çevremizden temin edebildiğimiz uygulaması en kolay malzeme olan ahşap tercih edildi. Bungalovlar bahar ve yaz aylarında kullanılmak üzere planlandığı için, kuzeye bakan, tarla veya bağ bahçe olmayacak kadar eğimli, mevcut ağaçların gölgesinden faydalanılabilecek bir yere yerleştirildi.”

Saydam aslen mimarlık eğitimi almış ve mimar olarak çalışmış olsa da “Çivi çakabilen ve temel geometri bilgisine sahip herkes bu bungalovlardan yapabilir” diyor. “Kendi barınağını yapabilmek kendine yeterliğin unsurlarından biridir. Geleneksel malzemeyle, endüstriyel olmayan her tür yapı yapılabilir. Biz yerel malzeme kullanmayı tercih ettik. Etrafımız kızıl çam yetiştirme ormanıyla çevrili, dolayısıyla kullandığımız malzemenin büyük kısmını, orman idaresinin çevre köylere “zati ihtiyaç” olarak ucuza sattığı ahşap oluşturuyor…

…çevremizde kullanılan bir diğer malzeme taş. Ahşap pek kullanılmamış, kızıl çamın uzun ömürlü olmamasından dolayı belki de. Ama Korucuk’ta ahşap konstrüksiyon içine kerpiç dolguyla yapılmış çok güzel örnekler var, muhtemelen kızıl değil kara çam kullanılmış. Ekolojik mimaride yaygınlıkla kullanılan saman balyasını tercih etmedik, çünkü görece pahalı bir malzeme, tonu 300 TL. Tercihleri ihtiyaçlar ve imkanlar belirler, örneğin paranız azsa fakat emek koyabiliyorsanız çamur kullanırsınız (cob tekniği). Ama ikisi için de taş temel gerekir, bizse bungalovları beton dökülmüş ayaklar üzerine kurduk ve kısa sürede tamamladık.”

Bungalovların inşasına en çok emeği geçen gönüllülerimize neler yaptıklarını sorduk, şöyle özetlediler:

Gael: Önce temel çukurlarını kazdık, beton pabuçlar yaptık, üstüne zemin konstrüksiyonunu yaptık. Sonra duvar konstrüksiyonu yapıldı, dış duvar ahşap cephe kaplaması ile kaplandı. Çatı için ahşap kaplama üzerine karton, onun üzerine izolasyon için talaş, sonra yine karton, en üstüne de sac döşendi. Taban en son yapıldı. Verandalar için korkuluklar çakıldı, camlar takıldı. Şimdi bungalovlara giden patikalar düzenleniyor, basamaklar yapılıyor. Bence çok güzel görünüyor, son birkaç gecedir bungalovlardan birinde kalıyorum, bence güzel oldu…

Ozan: Şu sıra ikişer kişilik iki grup olarak çalışıyoruz. En kalabalık olduğumuz zaman 8 kişiydik. Cephe tahtalarını çakarken veya çatıyı yaparken biri tepeye çıkıyor, öteki de alet edevat veriyor. Artık bitmek üzere. Hoşuma gidiyor bakınca. Manzara bambaşka. Henüz hiç içeriden bakmadım ama güzeldir eminim.

Eren: Bungalovları yerleştirirken milimetrik hesaplar yaptık. Ben kendimi devamlı cephe tahtası, çatı tahtası, rabıta, ne varsa çakarken hatırlıyorum. Baş aşağı çaktım, tepeden çaktım, yukarı doğru çaktım… Neticede çok beğendim, 2 numaranın balkonuna çıktım gece, bir gökyüzüne baktım, bir bungalova baktım, aklım kaldı. Geceleyin ağaçların arasından yıldızların ufacık ışıklarını görünce… sanki bir tek orası varmış gibi geliyor. İleride duvarlar arasına talaş konup çamur sıva yapılacak izolasyon için. Şimdi patikalar açılıyor, yakınına kuru tuvalet ve duş da yapılacak.

Mert: Merdivenleri yapıyoruz, hepsi standart ölçülerde. [Bungalovların eni boyu ile ilgili soru üzerine şöyle cevap veriyor:] Konuyla ilgili bilgim yok. Kazılacak yer varsa kazarız, çakılacak şey varsa çakarız.

Mert’ten detayları alamayınca, tasarımı yapan Saydam veriyor ölçüleri: Yükseklik arkada 2,5 metre, önde 2,65 metreyi buluyor. Tabanı dıştan dışa 3,20’ye 3,55. Bol pencere, bol açıklık var, ağaçların arasından manzaraya hakim, ama doğrudan yaz güneşine maruz kalmıyor. Şimdilik elektrik yok. İçine ikişer adet kerevet koyacağız. Yazın kalmaya uygun. İçleri sıvandığında daha soğuk havalarda da düşünülebilir.

Bungalov inşaat ekibi: Mert Aksoy, Saydam Beyazıt, Erkan Buğday, Gael Croquevielle, Ozan Özbozbıyık, Cem Tan, Serkan Togay, Eren Toydemir, Kayhan Uğur, ODTÜ’den Umut ve Can…

If you are interested in colon cleanse, you may want to check out this colon cleanse information page which will have all the free information you'll need about colon cleanse.“Bungalovların İnşaatı Tamamlandı” için 22 yorum

 1. Engin aksu says:

  Tebrikler. Tüm ekibin ellerine sağlık. Ciddi bir çalışma olmuş çok güzel gözüküyorlar. Ahşap işçiliğine, mimarisine hayran oldum.

 2. mustafa özportakal says:

  tebrikler

  şahane ellerinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum…

 3. mustafa uğur says:

  Geldik, gördük, içine girip inceledik çok hoşumuza gitti.Tüm çalışan ekibin ellerine kollarına ve ayaklarına daimi sağlık diliyoruz.Bbundan sonra yapılacak olanların daha da güzel olacağından eminiz. Herkese sevgi ve selamlarımızla (Salça zamanı inşallah yine yardıma geleceğiz) Mustafa_Hülya UĞUR

 4. Özgül Öztürk Aksu says:

  ellerinize emeklerinize sağlık harika olmuş, devamında fırsat buldukça gönüllü çalışma içinde olmak isterim …

 5. ARZU says:

  RÜYA GİBİ… EMEĞİNİZE SAĞLIK

 6. ayla yönet says:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık en kısa zamanda gelip yerinde görmek isterim.

 7. Genca TUNA says:

  Permakültür tarımı öğrendiğim gün internette sizin çalışmalarınızla karşılaştım.Zaman zaman çalışmalarınızı izlerim.Bungalov çalışmalarınız çok güzel.

  Ben doğada yaşamayı severim.Çocukluğumda koyunlarımız vardı.Ağıl yazları tütün,pamuk tarımı için göçtüğümüz bağ evine yakındı.Benim günlerim ağıl ve bağ damı arasında gidip gelmekle geçerdi.Yazları pekmez,gün balı,peynir,kuru incir,pestil,tarhana,kuskus gibi kışlık erzaklarımız hazırlanırdı:)).Şimdi burada sizlerin de pekmez çalışmalarınızı duyunca bir hoş oldum:)),bir anda o günlerime gidiverdim.

  Geçenlerde mandala çatılı ekolojik evlerle karşılaştım.Çok hoşlandım.Mümkün mertebe endüstriyel malzemeler kullanılmadan yapılıyormuş bu evler.Sizler de gayet iyi biliyorsunuzdur bu evleri inşa etmeyi sanırım.

  Başarı ve esenlikle.

 8. Sevgili dostlar,
  Çabalarınızı kutlar başarılar dilerim. Yakın hissettiğim için dostane eleştirime lütfen kırılmayın. Neden işlerimize bir güzellik ve incelik katamıyoruz ki. Biraz düşünüp de yapsak. Şu klübelerin biçimsizliğinden bahsediyorum. Yani ahşap ve basit olması gecekondu ve irice köpek klübesi(hakaret için söylemiyorum) olmasınımı gerektiriyor. Bi yerine bi tasarım pırıltısı görsek ne olur yalvarıyorum. Birazcık nosyon, kişilik katalım. Olasılık la aydın insanlarsınız. Malzemeyi böyle ziyan etmeyelim. Dağa içine hiç yakışmamış. Ha betondan ha da böylesine zevksizlik. Umarım kırıcı olmuyorum ama çocukca heveslerle sanki doğa severlik le çirkin yapılaşmadan başka bişi değil.
  Saygılarımla.

 9. Mavi says:

  Y. Sinan SENOL Bey’in elestirisi bana pek dostane gelmedi, hadi neyse…
  Kendisi ramak kala 4 bungalov yapsin bakalim az para ile bakalim ne kadar kisilikli oluyor.

 10. olgu says:

  ELLERİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK ÇOK ÇOK HARİKA…

 11. cemal says:

  merhaba biz de bir ahşap kulübe yapmıştık beton ayakların üstüne oturan, tabi sizinki daha güzel olmuş :) gerçekten çok güzel. elinize sağlık. böyle işlerde az miktarda ekolojik olmayan malzeme kullanılabilir çok takıntılı olmamak lazım. tebrik ediyorum selamlar

 12. gülcan öncel says:

  marmariç permakültür çalışma ve yaşamına gönül veren güzel ve yürekli insanları yeni 2013 yılında kutluyor , sağlıklı-paylaşımlı-üretken-verimli ve huzurlu günler diliyorum. en kısa zamanda sizlerle bizzat gelip tanışmak dileğimle…:)

 13. Ali says:

  Tv programında rastladım ilk kez sizlere ve imrendim açıkçası, yapmış olduğunuz bungalov çok güzel olmuş ellerinize sağlık bize de gelip kalmak nasip olur inş…:)

 14. Mustafa Metin Kıncal says:

  Selamlar, yaptıklarınız gerçekten özveri, sabır ve yetenek isteyen çalışmalar. Emeği geçmeyenlerin eleştirileri gayri ciddi ve gereksiz. Aynı şevkle devam etmenizi dilerim.Ne mutlu ki size ve sizinle çalışmaya katılanlara. İnanan çok imrendim. İleride tanışmak dileği ile mutlu günler. Metin Kıncal

 15. Derya UYSAL says:

  tebrikler,
  ellerinize sağlık, bayıldım harika olmuş
  birgün gelip kalmak dilegiyle :)sağlıklı ve mutlu kalın
  sevgiler..

 16. Deniz-Sarper Atak says:

  Merhaba,

  Öncelikle hepinize çalışmalarınızda ve ideallerinizde başarılar dileriz, kolaylıklar dileriz.

  Çalışmalarınızı ilgiyle ve yakından takip ediyoruz. Açıkçası gıpta etmemek elde değil. Umuyoruz en kısa sürede sizin gibi bizde çalışmalara başlarız.

  Saygı, sevgi, muhabbetle.

 17. Hakan says:

  Bir inşaatçı olarak söylüyorum harika olmuş, elinize sağlık.
  Bir zamanlar zeitgeist diye bir belgesel izlemiştim. Venüs diye bir projeden bahsediyordu. Belgeselde kısaca, Dünya ile barışık bir hayatı tasarlamışlar. Siz bunu başarmışsınız. Tebrik ederim.

 18. Arzu bayır says:

  Muhteşem bir çalışma, mevcut köylere de örnek oldunuz. Bu tarz çalışmaları kendi bölgelerimizde de yapmak istiyoruz. Bunun için belediye veya il özel idaresinden inşaat izni falan gerekiyor mu acaba?

 19. tazyik says:

  Cillop ahşap ne güzel ne güzel.

  Yahu arkadaş..

  Karadenizli müteahhit de böyle çalışıyor. Üstüne belki ucuza getirme derdinden ahşabını filan kendi yontuyo çabalıyo, ihtiyaca göre cins vs bilgisi biriktirmiş.. Gözetiyor vesselam.

  *İncelikli arkadaşlar olarak yığma 5e 10ları 10 kilo çiviyle çaktınız öyle mi?
  -Ama yalıtım için tavanda karton var?!
  *Bravo 3x.

  Şenol bi incelik filan beklemiş, bunu söylerken benim gibi saldırgan da değil. Hop peşine kötü niyet vs cevap gecikmemiş. Yahu samimiyetin ölçüsü yaltaklanmakmı?

  Hin not: Kullanılan ahşap ormaniyenin öyle haybeye dağıttığı odun/ahşap ‘a hiç mi hiç benzemiyor.
  ihtimal o ki; civarda yapılan “gençleştirme” adı altındaki, kesim ekiplerinin nemalandıkları hunhar kesimlerden elde edilen tomruklardan elde edilmiş, gayette ticari niteliğe sahip kalaslar kullanılmış. Arkadaşlara uyarımdır.

  Le final: Diyeceğim o ki; şu yapılan işin ne sizi ne bizi götüreceği, taşıyacağı, yükselteceği, anlatacağı hiçbir yeni yorum, hiçbir yeni bakış, hiçbir yeni kullanım şekli, hiçbir olumluya dokunan incelik, hiçbir “bir fazlasına” temas, hiçbir doğaya içkin yan bulunmamaktadır, yapının kendisinin doğanın içinde olması dışında.

  Sevgilerle, muhabbetle

 20. admin says:

  “Mordor’un kopee oldugumuzu soyle bu duyarli kardesime Yaser hodja, verandada aar oksijen bombardımanı altında kutuk gibi uyudugumuzu anlat, shimiziu’nun iyi bi deplasman takimi oldugunu hatirlat, sonunda da saglam bi tsiaaaa patlat benden.
  Biraz daha emek vermek istersen koskoca glasgow rangers’in mali kriterlere uyamadigi icin kume dusuruldugunden dem vur, cabaan kayt sorf yaparken beyin ustu cakildigini, Bob’un kedisiyle barabar buraya gelmek gibi bi niyeti oldugunu, ama kararsiz kaldigini, CemUtan’in gumuslukte toprak ev insa etmeye soyundugunu, her seyin eninde sonunda nasip oldugunu, oyle olmazsa, boyle, boyle olmazsa soyle gibi bi emniyet subabinin hine hacette devreye sokulabilecegini, tonik icerek sivrisineklerle basa cikilamayacagini, hala bi seyler yazabilecek durumdaysan shimo maymunun yenilmez oldugunu anlat bu sexi kardesime Yaser hojom. Anlat ki elestiriye kapali bi toplum olmadigimizi, aksine duyarli ve eabuk subuk insanlar oldugumuzu anlasin.”

  http://permacultureturkey.org/rpc-marmaric-sunum/#comments

 21. barınagın çatısındaki sac endüstiriyel üretime ait deil mi?

 22. E.Büşra says:

  Merhaba, Ben Erciyes Üniversitesinde Yüksek lisans yapıyorum. Aldığımız bir ders kapsamında sunum konusu olarak ekoköylerden bahsedeceğim. Türkiyeden örnek olarak sizin köyünüzü vermeyi düşünüyorum. NatGeo’nun Haziran 2013 sayısında Ekoköyünüz hakkında bir yazı var. Bir cümlede
  ” Mutfaktan çıkan atık suları basit bir sistemle arıtıyor” şeklinde bir cümle geçiyor. Bahsettiğiniz bu basit sistemi biraz açar mısınız?

Yorum yazın© | Marmariç Permakültür