Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Yılın Kapanış Şarkısı: Delice Zeytin

Mevsimlerden zeytin…

Kurak geçen yaz ayları ve pastırma yazıyla birleşen sıcak sonbaharın ardından bu yıl zemheri soğuklarını beklemeden zeytine başladık. Ama zeytinden önce bir sürü şey yaptık…

Düzenlediğimiz kursların katılımcılarıyla birlikte; elma sirkesi, dut, üzüm, incir pekmezi yapımından bahçe sulamaya kadar, köydeki işlere el veren gönüllülerimizle hareketli bir yaz geçirdik.

Sonbaharda bir yandan günlük işlerimizi yaptık; kışlık tohumları ektik, odun topladık, turşu kurduk, diğer yandan da Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği ve Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü olarak, bu yıl Türkiye’nin 20 il ve ilçesinde yapılan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin Bayındır organizasyonunu üstlendik. Festival, yerelde kurduğumuz ilişkileri güçlendirmemizi sağladı.

Kasım ayının ilk günlerinde sobaları yaktığımızda, yeşil zeytinler de toplanmaya hazırdı. O sırada yağan yağmurla birlikte iyice yağlanan yeşil zeytinleri çizip, suya bastırdık.

Ancak bu yıl yağmur gelmekte epey nazlanıyor. Günler çoğu zaman güneşli ama ayaz… Güneş, bazı günler yemeklerimizi soframızı bahçede kuracak kadar ısıtıyor, ama bulutların ya da tepelerin ardına çekildiği anda dondurucu bir soğuk bastırıyor.

zeytin

Erken başladık çünkü…

Güneşli günler zeytin toplamada kolaylık sağlasa da, zeytini erken toplamaya başlamamızın bununla doğrudan bir ilgisi yok.

Nedenlerden biri, zeytin ve zeytinyağı ile ilgili çeşitli semirnerlere katılan arkadaşımız Erkan’ın, akademisyenlerin raporlarına dayanarak ortak sofralarımızda yaptığı bilgilendirmeler. Diğeri de, soğuktan zeytin saplarının zayıflayarak ilk yağmurda düşme olasılığı. Yere düşenlerin asit oranı yüksek olduğundan, zeytini dalında toplamak istiyoruz.

fenoloji

Zeytin ve zeytinyağı uzmanları, siyaha dönmeye başladığında, hatta bir kısmı yeşilken toplanan zeytinin yağının, hem besleyicilik hem de lezzet/aroma açısından daha üstün olduğunu söylüyor. Erkan’ın çeşitli konferanslardan soframıza taşıdığı bilgiler arasında, zeytini taş baskıda sıkmanın antioksidan oranını düşürdüğü ve bu nedenle sadece soğuk sıkımın yeterli olduğu da var. Tabii bu durum, tarım ilaçlarının kullanılmadığı haller için geçerli.

elmahasadı

Dolu dallar, keyifli muhabbetler

Geçen yıl yok yılı olduğundan çok az zeytin toplayabilmiştik ama bu yıl ağaçlarımız zeytin dolu…

Kimi zaman üç kişiyiz, kimi zaman da 7-8 kişi… Bu yıl yardıma gelecek dostlarımızla birlikte, Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksek Okulu’ndan öğrenci arkadaşlarımız da hafta sonları, zeytin hasadımıza detsek oluyor.

Sabah kahvaltısının hemen ardından azıklarımızı, çuvallarımızı, sepetlerimizi hazırlayıp; kapişonlarımızı, eldivenlerimizi takıp traktörün arkasında araziye yollanıyoruz. Hava kararmaya yüz tutana dek, hemen ertesi gün yağhaneye göndereceğimiz zeytinleri toplayıp, çuvallara dolduruyoruz. Gün boyu yaptığımız keyifli muhabbetler, yorgunluğumuzu ve soğuk havayı unutturuyor. Hava kararmak üzereyken köye dönüyoruz. Sobanın sıcağında yediğimiz akşam yemeğinin ardından çöken rehavetle gelen uyku, bizi bir sonraki güne hazırlıyor.

odunlar

If you are interested in colon cleanse, you may want to check out this colon cleanse information page which will have all the free information you'll need about colon cleanse.“Yılın Kapanış Şarkısı: Delice Zeytin” için 1 yorum

  1. Tijen says:

    Bir gün ben de sofranızda olmayı, hasada yardım etmeyi diliyorum. Bereketiniz bol olsun.

Yorum yazın© | Marmariç Permakültür