Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Fakat Peynir Harika

Geçtiğimiz nisanın sonlarında başladım peynir yapmaya. Öncesinde çökelek yapımına yardım etmişliğim, beyaz peynir yapılırken kulak kabartmışlığım vardı ama ben daha ziyade ekşi maya ekmek yapımına kaptırmıştım kendimi. Sonra bizim deli düve sağolsun, benim bilek çatlayınca ekmek işi bir süre askıya alındı. Bilek iyileştikten sonra da köydeki iki ineğin sütlerinin sağılıp işlenmesi gerekiyordu ve kendimi inek sağar, peynir yaparken buluverdim.

İlk başlarda dereceleri aklımda tutmak bile meseleydi. “Şimdi beyaz peynir yaparken kaç derecede mayalıyorduk? Kaşar peyniri kaç dereceye ısıtıyorduk ikinci seferde?” diye sormaz oldum zaman ilerledikçe. 25 litre sütten peynir yaparken “Bi’ el atar mısın şu tencereye?” diye sordum etraftakilere. İki kere üst üste 25 litre sütten peynir yapınca bir de onun çökeleğini kazanlarda kaynatmak vardı, sağolsunlar o kazanları kaldırmama yardım edenim de çoktu.

Kaşar peynir, çökelek ve tereyağı hemen sofrada yer bulabildiği için hataları görmek, yeni taktikler geliştirmek kolaydı. Beyaz peynir? Neredeyse hiçbir fikrimiz olmadan, aylar sonra açıldığında yenilip yenilmeyeceğini bilmeden yapmaya devam ettik. Şimdi de, biraz gecikmeli bile sayılabilir, o peynirleri tek tek ve afiyetle yiyoruz.

inek

Kimisi fazla tuzlu (bir süre suda bekletiyoruz), kimisi çok sert, bazısı hafif ekşi ama hepsi birbirinden ayrı lezzette ve kahvaltılarımızdan eksik olmuyor. Zamanında bir-iki saat ayırıp yaptığımız peynirlerin hem kahvaltının hem de zeytin ekibinin kumanyasının vazgeçilmezi olduğunu bilmek, yine deneysel (ne de olsa köyde tadıp fikir verecek insan çok) ama daha dikkatli notlar alarak (aralarından en sevdiklerimizi tekrar nasıl yaparım bilmiyorum, yapım sürecindeki belli farklılıkları not etmekle beraber ufak detayları atlamışım) peynir yapmaya devam.

çökelek

If you are interested in colon cleanse, you may want to check out this colon cleanse information page which will have all the free information you'll need about colon cleanse.Yorum yazın© | Marmariç Permakültür