Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Marmariç’ten Gönüllü Çağrısı

Geçen yıl başladığımız yığma kerpiç (cob) ev inşaatına devam ediyoruz. Öncelikli olarak bu inşaatta ve Marmariç’in diğer çalışmalarında (kompost hazırlama, malç yapma, tavukların ve ineklerin bakımı, bostan işleri vb.) 18 – 45 yaş aralığında gönüllüye ihtiyacımız var.

.
Üç öğün yemek (vejetaryen menü – haftada birkaç kez ayrıca etli yemek) hazırlığı ve temizliği, duş ve tuvaletler gibi ortak alanların temizliği de kullananlar tarafından dönüşümlü olarak yapılır. Kamp alanında kendi çadırlarında konaklayacak gönüllülerin kalış süreleri bir haftalık tanışma döneminden sonra birlikte kararlaştırılır. Gelmek istediğiniz tarih aralığını gün bazında bildirebilirseniz bir takvim oluşturduktan sonra en kısa sürede sizi olumlu ya da olumsuz bilgilendirebiliriz.

gc1

İşte kullanabileceğiniz ayakkabı ve giysi, güneşle sıkıntınız varsa şapka, gözlük, vs. getirmenizi tavsiye ederiz. Kullanmakta olduğunuz özel bir ilacınız, herhangi bir alerjiniz varsa lütfen belirtin. Köydeki işlerin fiziksel güç ve dayanıklılık gerektirdiğini hatırlatmak isteriz.

Başvurunuzu yapmadan önce lütfen tüm gönüllülerimizle imzaladığımız “Gönüllülük Anlaşması“nı inceleyiniz.

İletişim için erkanello (at) gmail.com adresine yazabilirsiniz.

gc2

If you are interested in colon cleanse, you may want to check out this colon cleanse information page which will have all the free information you'll need about colon cleanse.



“Marmariç’ten Gönüllü Çağrısı” için 20 yorum

 1. Bengi Boz says:

  Merhaba,
  Sizi internetten takip ediyorum. Permakültür sertifikam yok.Marmarice aradığınız gonulluler için bilgi alabilir miyim.
  Iyi çalışmalar.

  • hazal says:

   Merhaba,

   Gönüllü olmak için sertifika sahibi olmanıza gerek yok. Kırda yaşamı deneyimlemek isteyen, hevesli ve çalışkan gönüllüler arıyoruz. Eğer ilgileniyorsanız yazıda belirtilen mail adresine yazabilirsiniz.

 2. Ayfer Gülüm says:

  Hangi tarihler arasında çalışılacak ve süresi nedir?

  Ayrıca,çadır dışında konaklama imkanı var mı??

  Yaş sınırı konusunda ısrarlı olacakmısınız?

  • hazal says:

   Eylül ayına kadar (havaların durumuna göre Ekim de olabilir) gönüllü kabul edeceğiz. Gelen gönüllünün kalış süresi bir hafta sonunda karşılıklı olarak kararlaştırılacak. Maalesef çadırdan başka bir konaklama imkanı sunamıyoruz.

   Yaş konusuyla ilgili iki nokta var. Birincisi; 45 yaş sınırı köydeki işlerin fiziksel güç gerektirmesi ve yorucu olmasından kaynaklanıyor. İkincisi ise (aslında birinciden daha önemli), gönüllü olarak gelmek isteyen pek çok kişi var ve biz önceliği kırda yaşam konusunda hevesli olan gençlere veriyoruz.

   Ama yine de, gönüllü olmayı bu kadar çok istiyorsanız yukarıdaki mail adresi üzerinden ilgili arkadaşla iletişime geçebilirsiniz.

 3. Mustafa says:

  Yaşımı küçültsem..

  Hadi kolaylıklar diliyorum.

  Not: Bu bilgisayarın ünlemi, soru im’i yok

 4. Emrah says:

  Gönüllünün temel ihtiyaçlarını karşılayacak mısınız? Süreyi birlikte belirleyeceğiz derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?

  • hazal says:

   Üç öğün yemek (hazırlanması ve temizliği dönüşümlü olarak yapılıyor) ve barınma (getirdiğiniz çadırlarda) konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Eğer sigara kullanıyorsanız en azından bir hafta kadar yetecek miktarı yanınızda getirmenizi tavsiye ederim, en yakın bakkal 4 kilometre uzaklıkta.

   Eğer bir haftanın sonunda gönüllü daha uzun süre kalmak istiyorsa, biz de kendisiyle iyi anlaştığımızı düşünüyorsak kalış süresine birlikte karar veriyoruz. Örneğin bir buçuk hafta da kalabilirsiniz, bir ay da. Ya da bir haftalığına gelip dönmek zorundasınız ama bir ay sonra tekrar gelebilme ihtimaliniz var. O zaman yine konuşup programı ona göre ayarlayabiliyoruz.

 5. züleyha says:

  bu dönem gönüllü ihtiyacı var mı

  • hazal says:

   Gönüllü ihtiyacımız devam ediyor. Eğer gelmek istiyorsanız yukarıda yazılı olan mail adresine yazabilirsiniz.

 6. […] Bu evin yapımında -ve köyün diğer işlerinde- bize yardımcı olmak istiyorsanız;  http://marmaric.org/gonullu2014/ […]

 7. Hatice says:

  Merhaba!

  İş bölümü nasıl olacak acaba? Mesela kompost hazırlama, malç yapma, tavukların ve ineklerin bakımı, bostan işleri demişsiniz. Herkes dönüşümlü olarak tüm bu işlerde mi çalışacak yoksa belli bir grup yalnızca bir işte mi calışacak?
  saçma olabilir elbet bakkalın 4 km uzaklıkta oldugunu düşünürsek ama yine de: internet-elektrik imkanımız olacak mı?
  teşekkürler…

  • hazal says:

   Kış gelmeden inşaatı bitirmek istediğimiz için gönüllüler ağırlıklı olarak ev yapımına yardım ediyorlar. Özellikle bir haftadan uzun kalan gönüllüler için, kendilerinin de ilgisi doğrultusunda, köydeki diğer işleri öğrenebilecekleri bir iş bölümü yapmaya çalışıyoruz.

   Köyde elektrik ve acil işleriniz için kullanabileceğiniz bir internet bağlantısı var.

 8. Ceren says:

  Merhabalar, başvuru için yukarıda yazılmış olan iletişim adresine mail attım,tarih olarak eylülün ilk haftasını yazdım,sabırsızlıkla geri dönüşünüzü bekliyoruz:)İyi çalışmalar.

 9. ReNE says:

  Merhaba arkdaslar, konaklama icin sadece cadırlar kullanılıyor okudugum kadarıyla, ekim sonrası gönüllü olarak gelmek istesek uzunda kalmayı düşünsek (sizlerle kaynasacagımızı ve sizinde bu yönde karar alacagınızı varsayarsak) kış boyunca yağmur ve soğuğa karşı çadırlar ne kadar korunaklı ve işlevsel oluyor, teşekkürler

 10. ahmet says:

  selamlar ben endüsriyel kent yaşamını terkedip tamamen doğal yaşama geçmeye çalışıyorum kendime kır evi yapıp organik tarım ve hayvancılık yaparak hayatımı idame ettirmeyi düşünüyorum, deneyim için sizle gönüllü çalışmak isterim izin günlerimde

 11. Mehmet şirin says:

  Arkadaşlar gönüllü talebiniz devam ediyor mu bende bir hafta size yardım etmek isterim

  • admin says:

   Merhaba, kış aylarında gönüllü ihtiyacımız olmuyor fakat siteyi takip ederseniz bahar ve yaz aylarında yeni duyurumuzu görebilirsiniz.

 12. Hüseyin KARAGÖZ says:

  Merhabalar, gönüllü ihtiyacınız varmı? Bir kaç hafta sizlere katılmayı isterim!
  Teşekkürler.

 13. Emre says:

  Merhaba biz sehir hayatindan kacmaya calisan 1 ciftiz yaz kis olmak uzere ve deneyim ekde rtmek amaciyla gonullu katilimda bulunmak istiyoruz

Yorum yazın



© | Marmariç Permakültür