Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Köyde Çocuk Festivali

Çınardibi Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Çocuk Festivali’nde bir yandan eğlenceli vakit geçirdi, diğer yandan da resim, karikatür, drama, top çevirme, atık malzemelerden müzik aleti ve defter yapımı atölyelerinde yaratıcılıklarını sergilediler.

Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği olarak, Çınardibi İlköğretim Okulu ve Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) işbirliğiyle düzenlediğimiz festivalde, ana sınıfından sekizinci sınıfa kadar çeşitli yaş gruplarında 150 kadar çocuk, 1-5 Haziran tarihleri arasında, 18 sanatçı ve uzmanın gerçekleştirdiği atölyelere katılarak, eğlenerek öğrenmenin keyfini çıkardılar.

Çınardibi İlköğretim Okulu yönetici ve öğretmenlerinin de desteğiyle gerçekleştirilen festival boyunca karikatür yapmayı, portre çizmeyi, un hamuruna şekil vermeyi, defter yapmayı, top çevirmeyi öğrendiler. Hareket ekibiyle, kalabalık gruplar halinde bedenlerini tanıyıp bolca hareket ettiler, bedenlerini enstrüman olarak kullanmayı öğrendiler. Çöp diye fırlatıp attığımız malzemeleri yeniden kullanarak sepetler, rüzgar gülleri, müzik aletleri ürettiler. Kuşların göçünü ve bu göçün insan yaşamındaki önemini fark ettiler.

2015festival

Çocuk Festivali’nde beden müziği atölyesini Ayşe Akarsu Gürçay ve Gökçe Gürçay; dans-hareket atölyesini Duygu Güngör, Melih Kıraç ve Büşra Firidin; top çevirme atölyesini Gökhan Nasıf; seramik atölyesini İlhan Sayın; karikatür atölyesini Nalan Yırtmaç; resim atölyesini Elif Ara; defter yapımı atölyesini Timuçin Öncül; atma kullan atölyesini ise Banu Uğural, Alican Okan ve Yağmur Kutlar, permakültür atölyesini Pelin Beyazıt, Hilal Çakır ve Dr. Uygar Özesmi, drama atölyesini Kübra Balcan ve Onur Gürçay yürüttü.

Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği’nden Pelin Beyazıt, festival sayesinde çocukların çevrelerine karşı farklı bir gözle bakabilmelerini sağlamayı ve deneyimleyerek öğrenmeye fırsat tanımalarını amaçladıklarını söylüyor.

festival2015

Karikatür öğretmeni Nalan Yırtmaç, geçen yıl mizah ve karikatür konusunda bir fikir edinen çocukların bu yıl yüz ifadeleriyle karikatür çizmeye başladıklarını belirtiyor. Özellikle sosyalleşmede zorlanan çocukların karikatür ile kendilerini daha kolay ifade edebildiklerini anlatan Yırtmaç, kırsaldaki çocukların kentteki çocuklarla karşılaştırıldığında daha kıymetbilir olduklarına dikkat çekiyor: “Buradaki çocuklar öğrenmeye aç ve anlattığımız herşeyi almaya hazırlar. Sanat dersleri, dolayısıyla öğretmenleri yok ve bu alandaki eğitime daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Buradaki çocukların doğa çizimleriyle kentteki çocukların doğa çizimleri arasında ciddi detay farklılıkları var. Oyun bilgileri de daha fazla. Çünkü buradaki çocukların akıllı telefonları ve bilgisayar oyunları yok. Kırla kent arasında öğrenciler arasında yapılacak deneyim ve bilgi değişimiyle ilgili programların çok etkili olacağını düşünüyorum.”

Atma kullan atölyesini gerçekleştirenlerden ses mühendisi ve müzsiyen Alican Okan, ikincisi düzenlenmesine rağmen, çocukların festivali sanki yıllardır bu atölyeleri yapıyormuş gibi sahiplendiklerini söylüyor. Çocukların heyecanla katıldığı atölyelerin okullarda yapılacak çalışmalar için örnek olabileceğini belirten Okan, “Atıkları kullanarak yaptığımız rüzgar gülleri, müzik aletleri gibi eşyalar, çocuklara çevre ve tükettikleri malzemelerle ilgili alternatif bakış açısı sunuyor,” diyor.

festival4

Atölyede, eski ahşap pencere çerçevesinin içine tellerle tutturdukları kullanılmış ahşap, metal kutular ve bidonlarla vurmalı çalgı yapan çocuklar, festival sonunda yaptıkları müzik aletleriyle bir konser verdiler. Resim, seramik, karikatür, defter yapımı, beden müziği, dans, top çevirme ve permakültür uygulamaları konusunda gerçekleştirdikleri atölye çalışmalarında yaratcılıklarını ortaya koyan çocuklar, eserlerini 5 Haziran Cuma günü okul bahçesinde yapılan kapanış gecesinde sergiledi.

If you are interested in colon cleanse, you may want to check out this colon cleanse information page which will have all the free information you'll need about colon cleanse.“Köyde Çocuk Festivali” için 1 yorum

  1. […] Geçtiğimiz sene ilkini düzenlediğimiz çocuk festivalinin ikincisiyle ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz: http://marmaric.org/koyde-cocuk-festivali/ […]

Yorum yazın© | Marmariç Permakültür