Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Hakkımızda

Nasıl bir araya geldik?

1999 yılında Doğal Hayatı Koruma Derneği/Vakfı bünyesinde ve Viktor Ananias danışmanlığında Beyoğlu’da açılan Nuh’un Ambarı Ekolojik Ürünler Dükkanı ve Vejetaryen Restoran zamanla bir grup insanı bir araya getiren bir odak haline geldi. Bu kişiler daha sonra Kuzguncuk Evi’ne hayat verdiler. Bu ortaklaşa yaşam deneyimi, 2003 yılında başka arkadaşların da katılımıyla İzmir’in Bayındır İlçesine bağlı Dernekli Köyü’nün terk edilmiş Marmariç (Mersinli) mevkiine taşındı.

Ne yapıyoruz? Nasıl yapıyoruz?

Kırda ortaklaşa bir yaşam kurmak üzere biraraya geldik. Kendimizi tarif ederken kelimelere pek güvenmiyoruz, çok farklı yerlere giden çok farklı hayallerin aynı sözcükler kullanılarak tanımlanmaya çalışılabildiğinin farkındayız.

Bir şeyin en doğru, tek doğru, olduğunu savlamıyoruz. Bütün bunlar bizi birleştiren bir yolun olmadığı anlamına gelmiyor. Sadeliği, yüzyüze kurulan ilişkileri ve mümkün olduğunca doğa dostu seçimleri benimsiyoruz. Kökümüz, birlikte geçirdiğimiz zaman.

Yaşarken ve yaparken öğreniyoruz. Değişiyoruz.

Sözleşmesiz bir anlaşma içindeyiz, çünkü birbirimize karşı sorumluluğumuz, kendimize karşı sorumluluğumuz. Ve de tam tersi. Birbirimizden hesap sormuyoruz, çünkü herkesin yapabileceği şeyi yaptığını kabul ediyoruz.

Köyde yaşayan 12 kişi, onardığımız ve sıfırdan inşa ettiğimiz evlerde oturuyor; kiralanan okul binasında ortak mutfağı kullanıyoruz. Birlikte yemek yiyor ve köydeki işleri paylaşıyoruz.

Zeytinlikleri, bağı, kiraz, elma ve ceviz bahçelerini birlikte işliyor, ürünlerini hem mutfağımızda kullanıyor, hem de dostlarımızla ve gıda topluluklarıyla paylaşıyoruz.

Yaz aylarında, hem Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün eğitimlerine ev sahipliği yapıyor hem de kendi eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Dönüm noktaları

2003 – Kuzguncuk ekibi ilk toplantılarını yaptı ve Ege Bölgesi’nde arazi arayışına başladı

2003 sonbahar – Marmariç bulundu.

2004 – Dernekli Köyü muhtarlığından Mersinli mevkiindeki terk edilmiş okul binası, lojman ve harman yeri 49 yıllığına kiralandı. Elma ve kiraz fidanları dikildi.

2005 – Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği kuruldu.

2009 kasım – UNDP GEF/SGP’ye sunduğumuz arazi düzenlemesiyle ilgili projemiz kabul edildi ve çalışmalara başlandı.

2010 bahar – Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü kuruldu ve Marmariç, Enstitü’nün merkezi oldu.

2010 yaz – Köyde Permakültüre Giriş kursları düzenlemeye başladık. İlk gönüllülerimiz geldi.

2011 temmuz – Köyümüzde ilk PDC (Permakültür Tasarım Sertifikası) kursunu düzenledik. 21 katılımcı sertifikasını aldı.

2011 yaz – Kuzguncuk ekibinden olmayan ve yolu başka şekilde Marmariç’le kesişen kişiler köye yerleşmeye başladı.

2012 yaz – Akdeniz Permakültür Buluşması’na ev sahipliği yaptık. Buluşmaya farklı ülkelerden 100’den fazla insan katıldı.

2014 yaz – Çınardibi Köyü’nün ilkokulunda Çocuk Festivali’ni düzenlemeye başladık.

2015 bahar – Marmariç Permakültür olarak kendi eğitimlerimizi gerçekleştirmeye başladık.

2015 sonbahar – Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin Bayındır ayağını organize ettik.

© | Marmariç Permakültür